Povstanie pokračuje 2022

7. ročník mestského antifašistického festivalu Povstanie pokračuje, ktorý je organizovaný pri príležitosti výročia Slovenského národného povstania. Stretneme sa 28-29. augusta 2022 v Bratislave. Program budeme priebežne aktualizovať. Vstupné je už tradične zdarma/dobrovoľné.

▼ 26. august 2022 ▼

Od 18.00 – Critical Mass: cyklojazda ulicami Bratislavy po stopách antifašizmu. Viac info TU.

▼ 28. august 2022 ▼

Od 12.00 hod. – diskusie, workshopy a hudobný program v Novej Cvernovke. Viac info TU.

▼ 29. august 2022 ▼

Od 16.00 hod. – antifašistická mobilizácia na Námestí Nežnej revolúcie. Po príhovoroch sa v sprievode hudby vydáme na pochod ulicami Bratislavy.

Od 18.00 hod. – koncerty, slam poetry, jedlo, infostánky iniciatív, workshopy a ďalší program na Tyršovom nábreží.

▼ Hudba ▼

Grove (UK)
Green Småtroll (CZ)
Berlin Manson
Lobbyboy&saab900turbo (CZ)
Deti
TRANSmisia
Jamadan & Maribondo
Gaffa Galaktika (ES)
Kristie Kardio

▼ Divadlo ▼

Control: aktivistická divadelná hra založená na prvkoch acrodance a vzdušnej aktobacie z dielne umeleckého dua Angie Kurz a Gaffa Galaktika/Julia Makoschitz, ktoré tvoria cirkusový a performance projekt Pardalea.Collective.

▼ Kontakt ▼

Viac informácii budeme zverejňovať postupne tu na facebooku ako aj na stránke https://povstaniepokracuje.sk či instagrame @protifasizmu

▼ Climate of change ▼

Aktuálny ročník festivalu môžeme realizovať aj vďaka podpore celoeurópskej iniciatívy Climate of Change. Hlavnou témou tohto ročníka je potreba riešenia kríz planetárneho rozsahu vrátane prehlbujúcich sa sociálnych a ekonomických nerovností, ktorých ignorované dopady sú živnou pre vzostup krajnepravicových a konzervatívných síl v spoločnosti.

Antifašistický festival Povstanie Pokračuje organizujeme od roku 2015. Jeho názov sa odvíja od Slovenského národného povstania, ktorého výročie a odkaz si týmto spôsobom každoročne pripomíname. Dňa 29. augusta 1944 vydal generál Ján Golian šifrovanú inštrukciu, ktorá znela: „Začnite s vysťahovaním!“ Zahájil tak rozsiahlu antifašistickú mobilizáciu, ktorá viedla k dvojmesačnému ozbrojenému odporu voči režimu ľudáckeho Slovenského štátu a fašistickým utlačovateľom. SNP sa tak stalo jednou z mála udalostí, kedy sa ľudia na Slovensku dokázali vzoprieť útlaku a postaviť sa za demokratické hodnoty. Po sedemdesiatich piatich rokoch však fašisti a neoľudáci opäť sedia v ľaviciach slovenského parlamentu. Ich protirómske hliadky so širokými ramenami prechádzajú ulicami, po cestách jazdia kolóny áut s gardistickými vlajkami a vedľa Židov a Rómov rozšírili svoje spektrum nepriateľov národa o neheterosexuálne orientovaných ľudí, ľudí na úteku, či mimovládne organizácie a sociálne hnutia. Posolstvo festivalu je v tomto zmysle jasné: boj proti fašizmu musí pokračovať.

Na rozdiel od vrcholných politikov, ktorí sa počas výročí stretávajú pri pamätníkoch, aby pri nich položili vence či prečítali prejavy, ktoré napísali ich asistenti či asistentky, náš festival pozýva ľudí do ulíc. Pozýva ich, aby okupovali verejný priestor, aby sa bavili, tvorili, premýšľali a aby namiesto nostalgického potľapkávania sa po ramenách zamerali svoju pozornosť na širšie súvislosti súčasných problémov a spoločenských zápasov.

————————————————————————

V reakcii na dlhodobé dianie v spoločnosti a posilňovanie krajnej pravice sme sa rozhodli vyjsť 29. augusta do ulíc. Najlepšou oslavou Slovenského národného povstania je totiž pripomienka, že boj proti fašizmu neskončil.

Tohtoročná oslava výročia SNP sa uskutoční v dňoch 28.-29. augusta 2022. Akcie budú prebiehať v Novej Cvernovke, v uliciach starého mesta či na nábreží Dunaja v priestoroch Cylokuchyne a T3 – kultúrny prostriedok.

29. augusta zároveň zvolávame pochod s názvom Antifašistická mobilzácia. Stretneme sa o 16.00 na Námestí Nežnej revolúcie a budeme pokračovať hlasným sprievodom ulicami hlavného mesta. Okrem toho, že sa na akcii bude hovoriť o vážnych veciach, má byť predovšetkým oslavou antifašistických hodnôt a okupáciou verejného priestoru. O hudbu sa postará zoskupenie Nautas Loops z Barcelony, TRANSmisia či Hura Soundsystem. Ulicami mesta nás tento rok bude sprevádzať aj alegorický voz či sambaband. Akcia vyvrcholí bohatým programom 7. ročníka mestského antifašistického festivalu Povstanie pokračuje na petržalskej strane Dunaja. Už tradične sa môžete tešiť na skvelú hudbu, umenie, jedlo, pitie, infostánky hnutí a iniaciatív a ďalší sprievodný program, ktorý momentálne finalizujeme.

Viac informácii budeme zverejňovať priebežne tu alebo na našich facebookoch a instagramoch.


#100RokovAntifa #climateofchange