Povstanie pokračuje 2023

8. ročník mestského antifašistického festivalu Povstanie pokračuje je organizovaný pri príležitosti 79. výročia Slovenského národného povstania. Stretneme sa 29. augusta 2023 v Bratislave. Nebudeme však zapaľovať sviečky. Naša pripomienka antifašistického odkazu bude hlasná, priateľská aj kriticky polemická. Program budeme priebežne aktualizovať.

▼ 16:00 / Námestie SNP v Bratislave ▼
Príhovory iniciatív a osobností verejného života. S prejavmi vystúpia: Ivan Kamenec (historik a preživší holokaustu), Daniel Tupý st. (otec Daniela Tupého, študenta zavraždeného neonacistami), Monika Uhlerová (prezidentka Konfederácie odborových zväzov), Študentský spolok Light FiF UK, a ďalší/ie. Vystúpenie korčuliarskeho zoskupenia @ahojwrld Nasledovať bude hlasný antifašistický pochod ulicami hlavného mesta smerom na Tyršovo nábrežie.

▼ 16:45 / Tyršovo nábrežie ▼
Pristavenie pri pamätníku Daniela Tupého.

▼ 17:00 – 21.30 / Tyršovo nábrežie / parkovisko pri Cyklokuchyni ▼

kompLEX (17:00)
SEKS (17:30)
Pipesh (18:30)
Edúv Syn (19:30)
Fvck_Kvlt (20:30)

▼ Sprievodný program / Tyršovo nábrežie ▼

▼ KINO električka T3 (17:00 – 21.00):
Projekcie krátkej tvorby VŠMU a VŠVU (Dominik Devečka, Michaela Kacsiová, Radek Ševčík, Robo Mihály, Matej Grznár)

▼ Záhrada (17:00 – 21.00):
Umelecké inštalácie (Filip Bielek, Alexandra Smolková), streetart

▼ Cyklokuchyňa (17:00 – 21:00)
Slampoetry (Šupazdela a Jánoš), Chilloutzóna, stánky iniciatív a NGO organizácií, merč, jedlo, nápoje

▼ 21.30 / Pochod na Námestie SNP ▼
Hlasná pripomienka víťazstiev minulých i budúcich.

▼ 22.00 / Afterparty vo FUGE
Microchic
Princess Molotov

—————————————————————————
Vstupné je ako vždy zdarma. Ak nás chcete podporiť, podporte nás na mieste cez merch, jedlo, a tak ďalej.
—————————————————————————

Antifašistický festival Povstanie Pokračuje organizujeme od roku 2015. Jeho názov sa odvíja od Slovenského národného povstania, ktorého výročie a odkaz si týmto spôsobom každoročne pripomíname. Dňa 29. augusta 1944 vydal generál Ján Golian šifrovanú inštrukciu, ktorá znela: „Začnite s vysťahovaním!“ Zahájil tak rozsiahlu antifašistickú mobilizáciu, ktorá viedla k dvojmesačnému ozbrojenému odporu voči režimu ľudáckeho Slovenského štátu a fašistickým utlačovateľom. SNP sa tak stalo jednou z mála udalostí, kedy sa ľudia na Slovensku dokázali vzoprieť útlaku a postaviť sa za demokratické hodnoty. Po sedemdesiatich piatich rokoch však fašisti a neoľudáci opäť sedia v ľaviciach slovenského parlamentu. Ich protirómske hliadky so širokými ramenami prechádzajú ulicami, po cestách jazdia kolóny áut s gardistickými vlajkami a vedľa Židov a Rómov rozšírili svoje spektrum nepriateľov národa o neheterosexuálne orientovaných ľudí, ľudí na úteku, či mimovládne organizácie a sociálne hnutia. Posolstvo festivalu je v tomto zmysle jasné: boj proti fašizmu musí pokračovať.

Na rozdiel od vrcholných politikov, ktorí sa počas výročí stretávajú pri pamätníkoch, aby pri nich položili vence či prečítali prejavy, ktoré napísali ich asistenti či asistentky, náš festival pozýva ľudí do ulíc. Pozýva ich, aby okupovali verejný priestor, aby sa bavili, tvorili, premýšľali a aby namiesto nostalgického potľapkávania sa po ramenách zamerali svoju pozornosť na širšie súvislosti súčasných problémov a spoločenských zápasov.


—————————————————————————
Za technickú a mediálnu podporu ďakujeme Bratislavskému kultúrnemu a informačnému stredisku.
—————————————————————————