Antifašistická mobilizácia 2022 ▼ neuhnime ani o krok

Za posledné mesiace sa v slovenskej spoločnosti vyplavili na povrch tie najspodnejšie pudy. Za posledné dva roky okupovali ulice predovšetkým usvedčení klamári a neonacisti, ktorým sa podarilo zaplaviť verejný priestor nenávistnou toxicitou a absolútnou degradáciou jazyka. Fašistické a ultrakonzervatívne krídlo naberá na sile a namiesto toho, aby bolo ústrednou spoločenskou témou riešenie prehlbujúcich sa početných nerovností či dopady klimatickej krízy, akoby sme boli častokrát odkázaní nanovo prebojovávať dookola tie isté spoločenské zápasy. Opierajúc sa o prázdne heslá nacionalizmu oslovuje ich nenávistný populizmus čoraz väčšie a častokrát oprávnene nespokojné publikum. Či je to však koronavírus, vojna na Ukrajine alebo riešenie spoločenských problémov, ukazuje sa, že ich jediným programom je politika strachu. Kým tak majú plné ústa fráz o slobode, prichádzajú s opakovanými snahami o obmedzovanie reprodukčných práv, útočia voči menšinám, ľuďom na úteku a vážne problémy planetárneho rozsahu označujú za výmysel či komplot. Kým bola demokratická časť spoločnosti len nedávno zhrozená z toho, že sa do parlamentu dostala fašistická strana, dnes ich tam pôsobí hneď niekoľko a ich rétoriku preberá čoraz väčšia časť politického spektra, ktorá sa s nimi napriek proklamáciam neštíti spolupracovať.

Veríme, že 78. výročie SNP je najvhodnejšou príležitosťou odkázať všetkým autoritatívne zmýšľajúcim ľuďom, že sme nikam neodišli. Práve SNP je totiž jednou z mála historických udalostí, kedy sa ľudia na Slovensku dokázali vzoprieť útlaku a postaviť sa za demokratické hodnoty. Na rozdiel od mnohých politikov, ktorí sa na výročie povstania stretávajú pri pamätníkoch, aby pri nich položili vence či prečítali patetické prejavy, ktoré napísali ich asistenti či asistentky, my vás pozývame do ulíc. Pred 78. rokmi sa totiž “začalo s vysťahovaním”, ale boj proti fašizmu stále pokračuje.

Stretneme sa 29. augusta 2022 o 16.00 na Námestí Nežnej revolúcie a budeme pokračovať hlasným sprievodom ulicami mesta. Akcia vyvrcholí programom 7. ročníka antifašistického festivalu Povstanie pokračuje na petržalskej strane Dunaja.

Okrem toho, že sa na akcii bude hovoriť o vážnych veciach, má byť predovšetkým oslavou antifašistických hodnôt v uliciach. O hudbu sa postará zoskupenie Nautas Loops z Barcelony, TRANSmisia či Hura Soundsystem. Pochodom ulicami mesta nás tento rok bude sprevádzať aj alegorický voz či sambaband. Transparenty sú vítané.

Viac info už čoskoro. Sleduj udalosť a info na facebooku TU.