Antifašistická nedeľa v Novej Cvernovke

Súčasťou festivalu Povstanie pokračuje organizovaného pri príležitosti 78. výročia Slovenského národného povstania bude tento rok aj deň plný prednášok, workshopov, diskusii a výborného jedla, ktorý sa uskutoční 28. augusta v Novej Cvernovke. Príďte sa najesť a popritom zapojiť do inšpiratívneho programu.

———————
Od 12.00 hod.
———————

▼ Otvorenie + Vegánsky obed

▼ Workshop projektu Gorgon Urban: Šitie farebných kukiel, angažovanej výzdoby oblečenia a antifašistických transparentov

▼ Prezentácia kolektívu Limity jsme my: Prednáška o klimatickom aktivizme

———————
od 14.00 hod.
———————

▼ Workshop iniciatív Druhá Smena a Nebudeme ticho: výroba bannerov a bublín na pochod. Súčasťou workshopu bude zbierka potrieb spojených so sexuálnou a reprodukčnou starostlivosťou (vlhčených utierok na intímnu hygienu, vložiek, tampónov, tehotenských testov a lubrikačných gélov…) pre klientky*ov @prima_oz

Za posledné tri roky sme čelili viac ako dvadsiatim legislatívnym návrhom na okliešťovanie už aj tak obmedzujúcim reprodukčným právam. A feministické pochody Nebudeme ticho! sú už tradičnou súčasťou bojov za zlepšenie prístupu k interrupciám, sexuálnej a reprodukčnej spravodlivosti. Nebudeme ticho! do verejného priestoru zároveň prináša aj ďalšie témy, ktoré sú stigmatizované či spojené so spravodlivou femistickou a queer spoločnosťou.

▼ Ostravský PRAJD: “Jak se dělá alt prajd” – vytváranie alternatívnych priestorov k dosiahnutiu kvír oslobodenia ako doplnenia mainstreamového aktivizmu, ktorý speje k asimilácii.

▼ Znepokojené Matky: “Naša druhá matka” – výstava detských ilustrácií

▼ Interaktívna prednáška Mirky Žilinskej: Radikálna a aktívna nádej v časoch klimatickej krízy

Devastácia prírody a klimatická zmena prirodzene prinášajú u mnohých z nás hnev, strach a pocity bezmocnosti. Atavizmus a angažovanosť nás stojí veľa úsilia, no výsledky sú často v nedohľadne. Je možné premeniť tieto negatívne emócie na energiu, ktorá nás bude poháňať vpred smerom k aktívnej a radikálnej nádeji? Prečo je dôležité otvárať prepojenie psychológie, feminizmu, sociálnej spravodlivosť a klimatickej krízy? Odpovede na tieto otázky môžeme spoločne hľadať na interaktívnej prednáške, ktorú povedie psychologička Miroslava Šudila Žilinská, členka združenia Znepokojené matky a zakladateľka iniciatívy Psycho za klímu.

———————
Od 16:00 hod.
———————

▼ Prednáška Pavla Karouse: AntiFascistArt=AntiPutinArt

Přednáška je věnovaná historii i současnosti vizuálního umění stavící se otevřeně proti vyhrocenému nacionalismu, rasismu, fašismu, militarismu a válce se zvláštním přihlédnutím k dnešnímu angažovanému umění v Ruské federaci a na Ukrajině proti Putinově režimu. Přednáška je zakončena veřejnou diskusí o společensky účastného výtvarného umění u nás v této přelomové době a měla by směřovat k otázce, jak by mohlo umění pomoci plnit svou sociální funkci. Může mít výtvarné umění širší společenskou odezvu tak jako v minulosti?

———————
Od 17:30 hod.
———————

▼ Prednáška o hrozbách kriminalizácie antifašistického aktivizmu

———————
Od 18:00 hod.
———————

▼ Diskusia ZA SEBA: povzbudzujúca sebaobrana

———————
Od 18:30 hod.
———————

Prednáška Filipa Brzeźniaka: Suché a čisté – O fašistických fantáziách v čase klimatickej krízy (v anglickom jazyku s prekladom do slovenčiny)

Čo si myslieť o synchrónnom vzostupe krajne pravicovej politiky a hladiny morí? Určite nie je náhoda, že hnutia, ktoré chcú zadržať kaskádu klimatických krízových situácií, musia zároveň čeliť opätovnému nárastu fašistických tendencií po celom svete. Aby sme pochopili túto konjunktúru, musíme sa pozrieť hlbšie, ako nám to umožňujú abstraktné politické alebo ideologické analýzy. S pomocou knihy Klausa Theweleita “Mužské fantázie” sa okrem iných autorov vydáme do minulosti fašistických predstáv, obáv a túžob, aby sme odhalili ich rozptýlenú aktuálnosť v našej súčasnosti, najmä v reakciách na ekologickú situáciu, migráciu, ženské a LGBTQ hnutia. Na záver sa budeme pýtať, akú alternatívu nám Theweleitove návrhy ponechávajú? Aké poučenie pre antifašizmus, pre nefašistické narábanie s telami, fantáziami a jazykom môžeme vyvodiť z výsledkov jeho výskumu?

———————
Od 19:30 hod.
———————

▼ Diskusia s Apolenou Rychlíkovou (A2larm) na pálčívé spoločenské témy

————————————————- 161 ——————————————————

O jedlo sa po celý deň postará Bistro dvanásť duší a Povstanie pokračuje. Otvorený bude Skrytý bar s pivkom, drinkami aj nealkom.

Na mieste bude k dispozícii antifašistický merch. Ešte stále hľadáme pomoc pri organizácii pochodu a koncertu na ďalší deň. Na mieste preto môžeš dostať viac informácií a vybrať si svoju úlohu.

Podujatie sa koná aj vďaka finančnej podpore celoeurópskej iniciatívy #ClimateOfChange