Nedeľa na lodi Pink Whale

V nedeľu 26. februára sa stretneme na ďalšej akcii v rámci série podujatí Času je málo a voda stúpa na lodi PINK WHALE.

Program:

🔻 16:00 Neskorý obed 🔻

Príď si dať s nami neskorý obed a drink. K dispozícii bude ochutnávka vegánskych špecialít.

🔻 16.30 Premietanie filmu LEX 🔻

Krátky publicistický film pojednávajúci o význame občianskej neposlušnosti, ktorá je konfrontovaná s represiou štátnych aparátov a systematickou snahou o kriminalizáciu aktivizmu. (´23 min. SK, réžia: Robo Mihály)

🔻 17:00 Diskusia: Kto ustráži strážnika? 🔻

Niekoľko dní po teroristickom útoku v Teplárni si mnoho ľudí pripínalo dúhové stužky, policajné facebooky hlásali, že budú tvrdo postihovať nenávistné prejavy, farári v kostoloch strašili pred nástupom liberálnej LGBTI totality, ktorá v tejto krajine nenechá tradičný kameň na tradičnom kameni. Už po niekoľkých dňoch sa objavili ďalšie útoky. Adamovi z kapely Berlin Manson rozbili sánku za vyvesenie dúhovej vlajky, dvoch ľudí rovnakého pohlavia vyhodili z reštaurácie za to, že si dali bozk, ďalších gejov z Nitry zbili za to isté v parku, našej kamarátke kopli slovanisti vo vlaku do hlavy len za to, že mala na kabáte dúhovú stužku. O mnohých ďalších prípadoch nevieme, lebo neboli medializované.

Aj keď si mnoho ľudí sľubovalo zmenu, všetko je po starom. Aj keď za útok vo vlaku vypátrali útočníkov, vyšetrovanie prípadu sa zastavilo. Aj keď za útok v Skalici zadržali známeho konšpirátora a rasistu Romana Híleka, sudkyňa Špecializovaného súdu už v prípravnom konaní stihla útok svojimi vyjadreniami bagatelizovať a spochybniť nenávistný motív.

Slovenská polícia a justícia majú podobne ako inde vo svete vážne štrukturálne problémy. Mnoho napadnutých odmieta riešiť nenávistné trestné činy, už len z toho dôvodu, že nemajú dôveru v tieto inštitúcie. Mnoho ľudí má skúsenosť, že aj keď útoky nahlásia, sú ich výpovede bagatelizované, zosmiešňované, či priamo spochybňované. Za posledné roky sme boli zároveň svedkami konania represívnych zložiek, ktoré sa snažilo trestné činy fabrikovať. Spomeňme si na raziu v Moldave nad Bodvou, aktivistov*ky Greenpeace držaných nezákonne vo vyšetrovacej väzbe či ďalšie prípady. Kým v rôznych krajinách sveta silnie verejná diskusia o nutnosti reformovať políciu, na Slovensku zostáva iba ticho a mnoho ľudí nemá šancu vyhrať nerovný zápas pri domáhaní sa spravodlivosti.

Poďme to zmeniť 26. februára na lodi Pink Whale. Pozývame všetkých ľudí, ktorí sa chcú podeliť o svoje skúsenosti so skrivodlivosťou, ktoré chceme v najbližšom čase systematicky zbierať a otvoriť verejnú debatu o tom, ako tento stav zmeniť.

Diskusie sa zúčastnia: Roque Glass (Light* FiF UK), Barbora Adamková (Limity jsme my), Ivor Švihran (aktivista), Kamila Gunišová (Amnesty international), Jakub Popík (Slovenské národné stredisko pre ľudské práva). Moderátorkou večera bude Sasi Moran (Kapitál).

🔻 19:00 Koncert 🔻

Netancovať a kývať hlavou budeme s kapelou Berlin Manson.

🔻 vstupné dobrovoľné 🔻

OD ZMENY KLÍMY KU KLÍME ZMENY

Účelom série pripravovaných angažovaných podujatí na lodi je prepájanie tém klimatickej krízy, antifašizmu a súčasných spoločenských zápasov. Pandémia COVID-19 doľahla aj na mnohé aktivistické hnutia, ktorých činnosť upadla alebo je čoraz väčšmi rozdrobená. Viaceré udalosti posledných mesiacov vytvorili na Slovensku atmosféru strachu, na ktorú môžeme najlepšie reagovať tak, že budeme o to aktívnejšie vytvárať angažované a bezpečné priestory i komunity. Séria diskusií, projekcií a koncertov má za cieľ takýto priestor pre stretávanie ľudí, polemík a najmä spolupráce dopomôcť vytvoriť.

#ClimateOfChange #EUDEARProgramme
www.climateofchange.info

EVENT NA FB